Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan görüşmenin ardından şunları söyledi:

EYT ile çalışmayı yakında Meclisimizin takdirine sunuyoruz. Yeni yılın ilk iş gününde ihracat rakamlarını açıkladık. 254,2 milyar dolarlık başarı için tüm sanayicilerimizi, üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı kutluyorum. Son 20 yılda 7 kat artırdığımız geldiğimiz seviyeyi yeterli bulmuyoruz. Salı günü yeni yıl memur ve emekli maaşı zammının ilk aşamasını açıkladık. Yüzde 24 olarak açıkladığımız artıştan memnun olmadığımız için ilgili bakanlarımıza bu oranın artırılması yönünde çalışmaları talimatını verdik. Cuma günü Ziraat Bankamızın tarım bölümündeki çalışmalarını değerlendirdiğimiz programda çiftçilerimizle buluştuk.

Hesapladığımızda Osmangazi Köprüsü yaklaşık 10 milyar dolar, İstanbul-İzmir Otoyolu 29 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü 5 milyar dolar, Avrasya Tüneli 7 milyar dolar, İstanbul Havalimanı 80 milyar dolar katkı sağladı.

Bu vesileyle bir müjde vermek istiyorum. Otoyol ve köprü hizmet bedellerinde yıl boyunca rastgele bir artış olmayacak.

Bakanlıklarımızın 2022 faaliyetlerini ve 2023 planlarımızı sizlere sundum. Geçen yıl personel ve patron temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen asgari ücretle bu yıl 8 bin 507 lira olarak uygulayacağımız asgari ücretle sadece çalışanlarımızı enflasyona karşı ezmek değil istihdamı da savunmak konusunda kararlıyız.

Asgari fiyat tabanını 400 liraya çıkararak değerli bir adım daha attık. Kamu çalışanları ve emeklilerin uzun süredir beklediği Ek Gösterge yönetmeliğini TBMM’ye sunduk.

Kronik hastalık ve ilaç bildirim süresini 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatarak vatandaşlarımız ve yakınlarına kolaylık sağladık. Bu yıl yeni istihdam projemizi ülkemizin değişen ihtiyaçları ve küresel değişimlere uygun olarak hazırlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu