Haber

İsrail’e uygulanan ambargo için Bartın’da miting düzenlendi

İsrail’in Filistin’e ambargo uygulamasına tepki olarak Bartın’da miting düzenlendi.

Bartın Sivil İrade Platformu’nun düzenlediği miting Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Türk ve Filistin bayraklarının açıldığı program, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Şiirlerin de okunduğu programda konuşan Bartın Üniversitesi öğrencisi Filistinli Laith Aldweikat, ailesinin de yaşadığı Filistin’de yaşananları anlattı. Herkesin kendisine Filistin’de neler olduğunu sorduğunu belirten Aldweikat, “Gazze’deki olayları hepimiz gördük. Vahşi, insanlık dışı saldırıları ve katliamları izledik. Birileri gelip bize Gazze’de neler olduğunu soruyor. Şimdi ben size anlatacağım.” Gazzeli aileler, çocukları, İsrail saldırıları sonucunda hayatlarını kaybetmeleri ihtimaline karşı isimlerini ellerine yazıyorlar. Böylece çocuklarının cansız bedenlerini teşhis edebiliyorlar. Dünya İsrail’in büyük hatasını gördü. El Ahli Hastanesi Gazze’de kasıtlı ve korkakça bir füzeyle doğrudan hedef alındı, saniyeler içinde yüzlerce kadın ve kız çocuğu hayatını kaybetti. Çocuk paramparça oldu. Ertesi güne gözlerini açamadan, ellerindeki ekmeği yiyemeden ölen küçük kalpler var” dedi.

Platform sözcüsü Engin Üre ise İsrail’e tepki göstererek, “Bambamsız bir zulümle karşı karşıyayız. Tanık olduğumuz zulmü anlatacak kelimeyi sözlüklerde bulamıyoruz. Zevk alanların tarif edecek hiçbir dilde yazılmış bir kelime yok” dedi. hastaneye sığınan 500 kadın ve çocuğun bombalanması.”

İl Müftüsü Ömer Keskin, Kudüs’ün önemini anlatarak tüm Müslümanlar arasında birlik çağrısında bulundu. Katılımcılardan İsrail ve Yahudi mallarını tüketmemelerini isteyen İl Müftüsü Keskin, “Canım, 80 TL’ye içtiğimiz Starbucks var. Hamburger ve Danones her zaman İsrail’in güzel kardeşidir. Hepsi oraya akıyor. Bakkal kardeşim ‘demiyor’ Bu ürünü satalım, her yerden başlayalım, ‘boykot’ dedi.

Aileleri Filistin’de bulunan ve Bartın Üniversitesi’nde öğrenim gören çok sayıda Filistinli öğrencinin katıldığı programa İslam ve Türk dünyasının farklı ülkelerinden üniversite öğrencileri de katılarak arkadaşlarına destek oldu. İsrail ve ABD aleyhine sloganların atıldığı program, duayla sona erdi. – BARTIN

haber-agacoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu