Haber

Türkiye Spor Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı

gençlik ve SporBakan Osman Aşkın Bak, 2020-2021-2022 yılları arasında ‘Türkiye Sportif Yetenek Tarama ve Oryantasyon Programı’ kapsamında genel tarama test ve ölçümlerine 1 milyon 459 bin 816 öğrencinin katıldığını açıkladı.

PROGRAMA 95.946 ÖĞRENCİ DAVETLİDİR

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 2020-2021-2022 döneminde 1 milyon 459 bin 816 öğrencinin sportif yetenek taramasından geçirildiğini, bünyesinde spora yatkın 95 bin 946 öğrencinin sporcu yetiştirme ve geliştirme eğitim programına davet edildiğini bildirdi. yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek amacıyla başlattığımız program kapsamında; Bakan Bak, Sporcu Yetiştirme ve Geliştirme Programını başarıyla tamamlayan, kapsamlı test ve ölçümlere katılan 36 bin 818 öğrencinin spor karnesi olarak açıklanmak üzere hazırlandığını bildirdi. Veliler spor kartlarına e-devlet üzerinden ulaşabilecek.” Bakan Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz genç ve dinamik nüfusuyla sporun ön sıralarında yer almayı hak ediyor. Buradaki görevimiz gençlerimizin yeteneklerini en doğru şekilde ortaya çıkarmak. Türkiye’de spor tesislerinin en güzel olduğu ülkeler arasında yer alıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlatılan kuruluş hamlesi ile Avrupa’nın tüm branşlarında yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek ve ülkemizi temsil edecek sporcu potansiyelimizi ortaya çıkarmak amacı ile ‘Sporda Yetenek Tarama Programı’nı hayata geçirdik. Bu bağlamda sporu ülkemizin taban tabana yaymak ve bir yaşam ideolojisi haline getirmek temel amacımızdır.” Okul öncesinden başlayarak o kültürü kazandırmak ve yetenekleri keşfetmek için hepimize sorumluluk düşüyor. Başlattığımız yetenek tarama testi ile öğrenciler, uzmanlar tarafından yeteneklerine uygun branşlara yönlendirilmektedir. Küçük yaşlarda spor kültürü edinmeleri sağlanır. Yetenek Tarama Programı ile geleceğin şampiyonlarını yetiştirmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu