Ekonomi

Borç yapılandırma paketi TBMM’ye geliyor: Depremzedeler için özel maddeler eklenecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üç hafta ortasından sonra yeniden çalışmaya başlıyor. Meclis Genel Kurulu’nda EYT’nin yanı sıra borç yapılandırma düzenlemesi de öncelikli olarak görüşülecek.

Yeniden yapılanma teklifine deprem bölgesi vatandaşlarını ilgilendiren bazı özel konuların da ekleneceği bildirildi.

‘Miras ve intikal’de vergi muafiyeti gelecek

NTV’nin haberine göre ; depremzedeler “veraset ve intikal” vergisinden muaf tutulacak. Bu unsur ile vatandaşlar, hayatını kaybeden yakınlarından mirasa ilişkin işlemlerde vergi ödemeyecek.

Araç muayene süresi uzatılacak

Depremzedeler için düzenlemeye eklenecek bir diğer unsur da araç muayeneleriyle ilgili… 8 Mayıs 2023 tarihine kadar depremzedelere araç muayenesi yaptırılacak. Yönetmelik kapsamında bu süreyi uzatmaya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkili olacak.

Vergi ve sigorta priminden muafiyet

Deprem bölgesindeki patronların çalışanlarına yapacakları azami 50 bin liralık dengeli nakdi yardımların vergi ve sigorta priminden muaf tutulması sağlanacak. Devlete olan borçların yeniden yapılandırılması için başvuru süresi 30 Nisan’dan 31 Mayıs 2023’e kadar uzatılacak.

Yapılandırmanın ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs yerine 30 Haziran’da başlayacak.

“mücbir sebep” süresi uzatılacak

Yapılandırma başvuru süresi, “mücbir sebep” İlan edilen deprem bölgesi için 31 Temmuz sonrasına kadar uzatılacak. Yapılanmada son başvuru tarihinin Mayıs ayı sonu olmasıyla birlikte, “taban artışı”Fırsat 2022 yılını da kapsayacak.

tomarza-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu